top of page

Автопричіпна техніка AL-KO: як правильно завантажити причіп

Оновлено: 23 груд. 2021 р.

Правильність розташування вантажу на причепі суттєво впливає на безпеку та комфорт керування автомобілем. Дізнайтеся все про те, як потрібно розподіляти вагу на причіпному пристрої та як уникнути найпоширеніших помилок під час завантаження причепа.

Здавалося б, у тому, щоби правильно завантажити причіп, немає нічого складного. У крайньому разі, завжди можна подивитися аматорські відео в інтернеті й дізнатися про те, що «основну вагу не можна розташовувати на протилежному від зчіпного пристрою краю причепа, за його віссю». Адже це спричинятиме розгойдування причепа.


Однак, якщо глибше розібратися з питанням завантаження причепа, виявиться, що це не єдине суттєве обмеження:

 • Розміщення вантажу в задній частині причепа небезпечне не тільки збільшенням коливань, але й зміщенням центру маси причепа, а також не проектними вектором та силою навантаження на зчіпний пристрій. А це може призвести й до розгойдування та довільного від’єднання причепа.

 • Розміщення вантажу в передній частині причепа теж загрожує проблемами. Часто вони полягають у підвищеному навантаженні на шар фаркопа й замковий пристрій, а також у зменшенні плями контакту рульових коліс авто з дорогою. А це, у свою чергу, знижує керованість і негативно позначається на гальмівному шляху автомобіля з причепом.

Такі помилки завантаження причепа призводять до руйнування елементів конструкції як авто, так і причепа, а також сприяють зростанню ризиків появи аварійних ситуацій.

примеры размещения грузов на прицепе

Принципи керування авто з причепом

Насамперед, важливо врахувати те, що маса авто з причепом – це не загальна маса об’єкта й навіть не сума мас – тягача та причепа. Із точки зору фізики тіл, що рухаються, маса авто з причепом включає:

 • Масу автомобіля, яка складається з маси спорядженого авто, ваги водія та пасажирів, а також суми мас вантажів і навантаження, що припадає на зчіпний пристрій.

 • Масу причепа, яка складається із суми мас спорядженого причепа та вантажу. Причому маса причепа зазначається в техпаспорті без урахування додаткового обладнання. Отже, під час установлення опціональних комплектувальних потрібно перераховувати масу причепа. Фактична маса в жодному разі не повинна перевищувати максимальну дозволену масу причепа.

Також важливо враховувати й те, що гранична маса вантажу, що буксирується, для кожного авто своя, і це значення теж має впливати на особливості завантаження причепа.Що впливає на завантаження та керування причепом?

На завантаження причепа впливає його конструкція:

 • Кількість осей. Принципи керування причепом з однією, двома або більше осями істотно відрізняються. За великим рахунком, це абсолютно різні причепи, у яких сильно відрізняється маневреність і здатність самостійно утримувати вагу.

 • Гальма накату. Наявність гальм накату в гальмовому причепі теж суттєво змінює поведінку автомобіля з причепом. Гальма причепа здатні компенсувати не лише дорожні ситуації, а й помилки завантаження.

 • Зчіпний пристрій. Причіп можна оснастити зчіпним пристроєм AKS, який має стабілізаційні властивості для компенсації розгойдування, що також вплине на поведінку причепа на дорозі.

І все ж, під час завантаження будь-яких причепів зважають на золоте правило: важкий вантаж потрібно розташовувати над центром мас причепа. Для простоти розуміння можна сказати, що вантаж розміщують над віссю одноосьового причепа або посередині між осями, якщо їх більше ніж одна. Однак дозволяється трохи зміщувати вантаж у бік тягача, якщо вантажопідйомність осей тягача більша, ніж причепа.Як перевірити правильність розташування вантажу на причепі?

Насамперед, важливо знати повну масу вантажу й уважно звіряти фактичний обсяг завантаження з технічною документацією авто та причепа. Щоправда, у серйозних автовиробників є сучасні способи вирішення цього завдання.


Так, Volvo оснащує власну техніку системою Nivomat. Цей елемент задньої підвіски виключає можливість просідання кузова. Крім того, у ряду виробників причепів є рішення з інструментами відображення рівня поточного завантаження причепа. Мало того, для вантажоперевізників навіть розроблено програми, які допомагають оцінити завантаження автомобіля чи причепа за допомогою комп’ютерної техніки чи смартфона.


При цьому враховуйте, що нормативні значення завантаження причепа та тягача найчастіше відповідають умовам експлуатації авто на дорогах з ухилами до 12%, розташованих на висоті до 1000 м над рівнем моря.


Якщо ви використовуєте легковий причіп в інших умовах, ураховуйте, що:

 • при ухилах більше ніж 15% буксирування причепа авто з переднім приводом утруднене, оскільки навантаження зменшується настільки, що колеса можуть вільно прокручуватися;

 • допустиму масу причепа слід зменшувати на 10% повної маси авто з причепом на кожні 1000 м висоти над рівнем моря. Це зумовлено тим, що при зниженні атмосферного тиску зменшується відсоток кисню в повітрі та погіршується якість повітряно-паливної суміші, що знижує ефективність роботи двигуна;

 • на авто з антиблокувальною системою ABS допустиму масу легкового безгальмового причепа зменшують на 50 кг;

 • центр ваги завантаженого причепа має бути якомога нижчим.


Що важливо знати про конструкцію причепа?

Особливості завантаження причепа впливають і на його конструкцію. Наприклад, причепи для моторного та для вітрильного човнів одних розміру й ваги відрізнятимуться. Адже в моторного човна основну частину вантажу розташовано на кормі, а у вітрильника – у центральній частині, у районі кіля.


При незначній вазі основного вантажу та порівнянному додатковому інвентарі конструкція причіпного пристрою для різних видів човнів може відрізнятися незначною мірою або навіть може бути однаковою.


Однак, чим більше буде вага моторного човна, тим ближче до задньої частини причепа повинна розміщуватися вісь причепа, інакше вантаж створюватиме проблеми під час транспортування. А якщо говорити про яхту, то зі збільшенням її маси зміщенням осі справа не обмежиться. І для регулювання навантаження на задню вісь тягача та зчіпний пристрій знадобиться додаткова вісь причепа.


Отже, для правильності завантаження причепа важливо враховувати не лише вагу, а й габарити вантажу.


Автопричіпна техніка AL-KO

Комплектувальні та запчастини для причепів AL-KO відповідають найвищим стандартам якості, установленим в Європейському Союзі. На сторінках каталогу ви можете ознайомитися з асортиментом цієї та іншої продукції для причепів, а також підібрати товари з урахуванням навантаження та умов експлуатації. Замовити та придбати вироби можна в наших партнерів.

Comentários


bottom of page